אנרג'יקס: תעודות ירוקות הן לא תעודות ביטוח

"המניה הזאת היא כמו איגרת חוב"

כל כך הרבה פעמים שמעתי את המשפט הזה ביחס לחברת אנרג'יקס שבשליטת אלוני חץ. אלא שלאחרונה המשקיעים לומדים על בשרם שזוהי טענה מופרכת. חוסר וודאות רגולטורית בפולין, צניחה במחירי התעודות הירוקות ושחיקה של הזלוטי מול השקל, מלמדים את בעלי המניות של אנרג'יקס שגם "איגרת חוב" יכולה לרדת.

אנרג'יקס מגייסת הון

אנרג'יקס תנסה לגייס מחר (ג') 72 מיליון שקל בהנפקת מניות לציבור. המניות שיונפקו, המהוות 8.5%-9.7% מהון המניות של החברה, מוצעות לציבור במחיר מינימום של 2.4 שקל למניה. מחיר זה משקף הנחה של 4.9% על שער הסגירה של מניית החברה ערב הדיווח על ההנפקה.

ווליו בייס חיתום וניהול הנפקות ורוסאריו שירותי חיתום יהיו זכאים לעמלת ייעוץ של 150 אלף שקל שתתחלק ביניהם. בסוף דצמבר 2016 האנליסט אלון סלע מרוסאריו ייעוץ ומחקר פרסם סקירה ראשונה לאנרג'יקס והעריך ששווי המניה ההוגן הוא 2.86 שקל, אפסייד של 22% על מחיר המניה ערב פרסום הסקירה.

המלצה של רוסאריו על אנרג'יקס באתר "ספונסר"

מותק, המסגרת התכווצה

הדיווח על הנפקת המניות של אנרג'יקס הגיע שעות ספורות אחרי שהחברה עדכנה את המשקיעים בדבר משא ומתן לעדכון תנאי הלוואה במסגרת עסקת מימון פרויקט Banie בפולין. עד היום אנרג'יקס משכה 270 מיליון זלוטי מתוך המסגרת שהועמדה לרשותה. על פי המתווה המתגבש, אנרג'יקס תמשוך במהלך השבועות הקרובים 43 מיליון זלוטי נוספים, ובכפוף לעמידה ביחסים הפיננסיים הנדרשים, תועמד לחברה מסגרת נוספת בסכום של עד 92 מיליון זלוטי בחודש אפריל 2017. הנקודה המטרידה היא שמסגרת ההלוואה הכוללת, שבתחילה עמדה על 522 מיליון זלוטי, תוגבל ל-405 מיליון זלוטי.

מסגרת האשראי למימון פרויקט Banie בפולין (במיליוני זלוטי)

התכווצות מסגרת האשראי לא צריכה להפתיע את מי שהאזין לשיחת הועידה של אנרג'יקס שהתקיימה בנובמבר 2016 לסיכום תוצאות הרבעון השלישי. "לאור מצב הדברים בפולין והעובדה שהבנקים בפולין לא כל כך רגועים, אנחנו לא יודעים להעריך היום כמה הלוואה נוספת ניקח…" כך אמר סמנכ"ל הכספים שלל אנרג'יקס, אלעד כהן, שהתייחס להוצאות המימון הצפויות של החברה. לאחר מכן ציין ש"יכול להיות שאפילו אם היו מאפשרים לנו למשוך משיכות נוספות, בגלל שאין לנו מה לעשות באופק המידי עם כסף, יכול להיות שהיינו מחכים עם משיכות נוספות בפולין".

כפי הנראה, תמורת ההנפקה תשמש למימון ההשקעה הנדרשת לקידום חוות הרוח ברמת הגולן ("פרויקט אר"ן), שביוני 2016 התקבל אישור מותנה מטעם משרד הביטחון. שימוש אפשרי נוסף לסכום שיגוייס בהנפקה יכול להיות לצורך השקעה בפרויקטים להקמת מתקנים פוטו-וולטאים. מכסות חדשות צפויות להתפרסם בשנים 2017-2018.
[adinserter block="11"]

תעודות ירוקות הן לא תעודות ביטוח

שוק התעודות הירוקות, שמהוות חלק חשוב בהכנסות של אנרג'יקס בפעילותה בפולין, מתאפיין בחוסר וודאות, על רקע שינויי חקיקה שנכנסו לתוקף בחודשים האחרונים. המחיר של התעודות הירוקות צנח בשנה האחרונה בשיעור של 65% מרמה של 108.6 זלוטי בסוף 2015 ל-37.8 זלוטי ב-31.12.2016.

מחיר התעודות הירוקות בפולין (בזלוטי)

הצניחה במחיר התעודות הירוקות הביאה לכך שחלקן בהכנסות של אנרג'יקס ירד מ-40% לפחות מ-25%. אם ביולי 2016 התחזיות של אנרג'יקס התבססו על מחיר של כ-280 זלוטי ל-MWh1 (חשמל ותעודות ירוקות), הרי שבמצגת שפורסמה בנובמבר 2016 המחיר הכולל הסתכם ב-213 זלוטי בלבד. עובדה זאת חייבה את אנרג'יקס שבניהולו של אסא לוינגר לעדכן את תחזית החברה לשנים 2016-2017. ההכנסות הצפויות לשנת 2017 ירדו ב-4.7% ל-143 מיליון שקל, אולם ה-FFO נותר כפי שהיה, ברמה של 89 מיליון שקל.

התחזית המעודכנת של אנרג'יקס (במיליוני שקלים)
(מקור: מצגת החברה מנובמבר 2016)

זלוטי – הצד השני של המטבע

בסוף הרבעון השלישי הסתכם מלאי התעודות הירוקות של אנרג'יקס ב-5.1 מיליון שקל. הנהלת החברה קיבלה החלטה שלא למכור את מלאי התעודות הירוקות שברשותה בשלב זה. בדוח הכספי נכתב שההחלטה התקבלה "על רקע הצפי בשוק לעליית מחירים בטווח הארוך, המבוסס בין היתר על ניתוח שוק מקצועי שנעשה על ידי מומחה בינלאומי בתחום". נכון להיום, ההחלטה של אנרג'יקס מצדיקה את עצמה. מסוף הרבעון השלישי ועד היום מחיר התעודות הירוקות טיפס ב-17% ונכון להיום הוא עמוד על 38.2 זלוטי.

מה שיכול לקלקל את השמחה הקטנה של אנרג'יקס זה המטבע הפולני. מסוף הרבעון השלישי ועד היום הזלוטי נשחק ב-5.2% מול השקל. נכון להיום זלוטי אחד שווה 0.9292 שקל, בעוד שהתחזיות של אנרג'יקס מבוססות על שער חליפין של 0.98 שקל לזלוטי (שער החליפין ב-30.9.206).

בעוד שההכנסות של אנרג'יקס בפולין נקובות בזלוטי, מטבע המדידה וההצגה בדוחות הכספיים של החברה הוא השקל. לכן, החלשות הזלוטי מול השקל שוחקת את ההכנסות והרווחיות בדוחות של אנרג'יקס.

גרף שער חליפין שקל/זלוטי
(מקור: אתר investing.comm)

 


אין לראות בפוסט זה ייעוץ / שיווק השקעות או תחליף לייעוץ / שיווק השקעות המתואמת אישית וספציפית ללקוח תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים. האמור לעיל הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. לכותב אין עניין אישי בנושא הכתבה. הכותב מספק שירותי מחקר לקרנות גידור ולגופים מוסדיים שמחזיקים או עשויים להחזיק בניירות ערך או בנכסים הפיננסיים המוזכרים בבלוג.

תגובות